reklama
kategoria: Zdrowie
3 marzec 2023

Twoje uszy, Twoja przyszłość

zdjęcie: Twoje uszy, Twoja przyszłość / pixabay/7016437
Światowy Dzień Słuchu, ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), ma na celu zwiększenie świadomości na temat profilaktyki słuchu oraz zapobiegania utracie słuchu i głuchocie na całym świecie. Co roku 3 marca organizowane są różnorodne wydarzenia i działania, które mają na celu zwrócenie uwagi na problem utraty słuchu. W ostatnich latach coraz więcej państw członkowskich i agencji partnerskich dołącza do obchodów Światowego Dnia Słuchu, organizując szereg działań i wydarzeń w swoich krajach.
REKLAMA
Ubytki słuchu są dziś powszechnie występującą chorobą cywilizacyjną, dotykającą setki milionów ludzi na całym świecie, w tym coraz młodsze grupy wiekowe. Jeszcze niedawno, niedosłuch u osoby w wieku 70 lat uważany był za normalną rzecz, jednak obecnie, ze względu na rozwój technologiczny, cywilizacyjny, wszechobecny hałas, głośną muzykę, wybrane leki oraz problemy zdrowotne, granica ta została przesunięta do wieku 50 lat.
Obecnie szacuje się, że ponad 460 milionów ludzi na świecie boryka się z poważnym niedosłuchem, a ponad 1 miliard ludzi cierpi na różnego rodzaju zaburzenia słuchu, które wpływają negatywnie na komfort ich codziennej komunikacji.

Według ostatnich badań WHO, ponad 1,5 miliarda ludzi na świecie żyje z ubytkiem słuchu, a ponad 430 milionów z nich ma poważny problem z utratą słuchu, co prowadzi do niepełnosprawności. Niestety, większość osób z tym problemem mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach i często nie ma dostępu do niezbędnej opieki medycznej. Nieleczona utrata słuchu jest główną przyczyną niezdolności do pracy i generuje roczny koszt wynoszący 980 miliardów dolarów na całym świecie. Dlatego właśnie tak ważne jest propagowanie profilaktyki słuchu i edukowanie społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z utratą słuchu.

Tegoroczna edycja Światowego Dnia Słuchu, nosząca hasło "Zadbajmy o swój słuch", przeprowadzana jest w wielkim stylu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do 2050 roku prawie 2,5 miliarda ludzi na świecie będzie cierpiało na różnego rodzaju ubytki słuchu, z czego co najmniej 700 milionów będzie wymagało rehabilitacji. Brak działań w tej kwestii będzie kosztowny nie tylko dla osób zmagających się z problemami ze słuchem, ale również dla społeczeństwa jako całości, ponieważ może prowadzić do problemów w komunikacji, edukacji i zatrudnieniu.

Jak dbać o słuch?

W celu dbania i pielęgnowania swojego słuchu należy przede wszystkim chronić układ słuchowy przed nadmiernym narażeniem na hałas oraz dbać o higienę zewnętrznego kanału słuchowego. Warto także regularnie wykonywać badania słuchu w celu wczesnego wykrycia ewentualnych problemów. Ważne jest również, aby prowadzić zdrowy tryb życia, ponieważ choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy otyłość mogą zwiększać ryzyko ubytku słuchu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Hel
5.3°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Helu