reklama
kategoria: Zdrowie
1 marzec 2023

Przekonaj się, ile trzeba zawdzięczać słońcu!

zdjęcie: Przekonaj się, ile trzeba zawdzięczać słońcu! / pixabay/2887483
Słońce, będąc niezbędnym źródłem energii dla wszystkich organizmów na Ziemi, pełni kluczową rolę w układzie słonecznym. Jego brak oznaczałby nie tylko utratę toru orbitalnego, ale także odebranie nam głównego źródła światła i ciepła. Można powiedzieć, że najbliższa ludziom gwiazda stanowi życiodajną siłę, która wpływa na proces fotosyntezy roślin i zapewnia nam witaminę D.
REKLAMA

Słońce

Najbliższa Ziemi gwiazda, składa się przede wszystkim z gorącej plazmy utrzymywanej przez naturalną grawitację, tworząc niemal idealną kulę. Około trzy czwarte jego masy stanowi wodór, a pozostałą część stanowią głównie hel, tlen, węgiel, neon i żelazo. W ludzkim układzie planetarnym Słońce stanowi blisko 99,9% całej jego masy. Jednak w porównaniu do innych gwiazd w kosmosie, jest to raczej przeciętny przedstawiciel swojego gatunku pod względem objętości, co czyni je "żółtym karłem" w klasyfikacji gwiazd. W jądrze Słońca temperatura osiąga około 15 milionów stopni Celsjusza, podczas, gdy w jego najchłodniejszych obszarach temperatura wynosi około 6000 stopni Celsjusza. Najbliższa Ziemi gwiazda ma około 4,5 miliarda lat, co oznacza, że nie dożyła jeszcze połowy swojego życia. Przewiduje się, że będzie istniała przez kolejne 6,3 miliarda lat.

"Słoneczne" korzyści

Witamina D3
Nasz organizm wytwarza witaminę D3 pod wpływem promieniowania słonecznego. Aby uzyskać odpowiednią dawkę tej aktywnej formy witaminy D, wystarczy przebywać na słońcu przez 15-30 minut raz na kilka dni. Jest to ważna witamina, której trudno jest uzupełnić w diecie lub za pomocą suplementów. Nie wiadomo dokładnie, jaka dawka jest optymalna, ponieważ organizm każdego z nas jest na tyle inteligentny, że produkuje dokładnie tyle tej witaminy, ile potrzebuje. Ludzie mieszkający w bardziej nasłonecznionych rejonach mają zwykle więcej witaminy D3 we krwi. Witamina D3 jest kluczowa dla zdrowia układu kostnego, zapobiega krzywicy u dzieci i osteoporozie u osób starszych. Ponadto, wzmacnia układ odpornościowy i pomaga zapobiegać chorobom autoimmunologicznym i nowotworowym.

Ciśnienie krwi
Słońce ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy poprzez normalizowanie jego działania. Przebywanie na słońcu pomaga obniżyć ciśnienie krwi, zwiększa wydolność serca oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca.

Serotonina
Na skutek oddziaływania słońca w organizmie wzrasta poziom neuroprzekaźników, w tym serotoniny, zwanej czasem hormonem szczęścia. Serotonina pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i pozwala nam czuć się lepiej. Niedobór serotoniny w organizmie może prowadzić do bezsenności i zaburzeń depresyjnych. W okresie jesienno-zimowym, kiedy poziom serotoniny jest zazwyczaj niższy, można zastosować fototerapię w celu poprawy samopoczucia i zmniejszenia ryzyka depresji sezonowej.

Melatonina
Im więcej słońca, tym mniejszy poziom melatoniny (a większy serotoniny), co wpływa na poprawę nastroju. W przypadku braku ekspozycji na naturalne światło, taki jak w przypadku nocnych zmian w pracy, melatonina może być stosowana w terapii przeciwnadmiarowościowej, aby pomóc regulować rytm snu i czuwania. Wysoki poziom melatoniny jesienią i zimą, kiedy dni są krótsze, może być związany z występowaniem depresji sezonowej u niektórych osób.

Leczenie chorób skóry
Schorzenia skóry, takie jak łuszczyca, trądzik czy łupież, mogą być uleczone dzięki promieniowaniu słonecznemu. Uważa się, że promieniowanie ultrafioletowe ma działanie przeciwzapalne i przyspiesza gojenie się ran na skórze.

Jak mądrze korzystać ze słońca?

  • zaleca się stosowanie preparatów z filtrami UV, a szczególnie kremów z filtrem UV, aby chronić skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. Przy codziennych czynnościach, takich jak praca, zakupy czy spacer, zaleca się stosowanie kremów z filtrem o faktorze 20-30, a przy dłuższej ekspozycji na słońce i w czasie urlopu, warto wybierać kremy z wyższym filtrem, np. faktor 50. Przy wyborze kremu należy upewnić się, że chroni on zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB;
  • nie potrzeba bardzo dużej dawki słońca codziennie, aby odczuć korzystne efekty. Wystarczy około pół godziny do godziny codziennie spędzonej na słońcu, a nie musimy specjalnie się eksponować. Jesteśmy narażeni na działanie słońca podczas codziennych czynności, takich jak spacerowanie, robienie zakupów czy dojazd do pracy (o ile nie parkujemy samochodu bezpośrednio przy biurze - warto zacząć parkować trochę dalej, aby mieć okazję na trochę dodatkowego ruchu, co również korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie);
  • rezygnacja z opalania się na plaży to decyzja, którą należy podjąć. Najmniej korzystnym sposobem korzystania ze słońca dla zdrowia i skóry jest wielogodzinne opalanie się na plaży.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Hel
5.3°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Helu