"W ten weekend (od soboty 20 lipca od godziny 6 rano) zapraszamy do częściowo otwartego zabytkowego ogrodu Muzeum Łazienki Królewskie. Obecnie w Łazienkach każdego obowiązują przepisy bezpieczeństwa, po nawałnicy, która powaliła i uszkodziła u nas około 100 drzew" - poinformowało muzeum w mediach społecznościowych.
Dla odwiedzających niedostępny będzie teren wzdłuż ulicy Podchorążych wraz z Hipodromem, a także duży fragment ogrodów od strony Alei Ujazdowskich i ulicy Belwederskiej do Stawów Łazienkowskich. Wyłączony z zakazu jest teren wokół pomnika Chopina oraz Pałac na Wodzie. Pozostała część ogrodów będzie dostępna dla odwiedzających. Ogrody będą dostępne w godzinach 6-21.
Muzeum zaapelowało, by nie wychodzić poza wygrodzony teren, ponieważ grozi to niebezpieczeństwem. Poza wygrodzonym terenem nadal istnieje ryzyko spadających konarów. Nie wolno też wchodzić na trawniki i siadać na nich. "Przebywanie na trawniku (siedząc czy spacerując) w ten weekend jest dozwolone tylko w miejscach koncertów Strefa Ciszy i Koncertów Chopinowskich" - zaznaczyło muzeum.
Nie wolno też bawić się, ani siadać na powalonych pieńkach.
W sobotę i niedzielę (20 i 21 lipca) można odwiedzić wystawę "Sztuka dobrego myślenia…", odbędzie się oprowadzanie kuratorskie w sobotę o godz. 12 i oprowadzanie z edukatorem w niedzielę o godz. 12. Obiekty dostępne od soboty: Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Odbędą się także plenerowe koncerty Festiwalu Strefa Ciszy i Koncerty Chopinowskie.
Festiwal Strefa Ciszy 20 i 21 lipca (godz. 10-19) odbędzie się w zmienionej formule. Artyści wystąpią na scenach w strefie leżakowania przy Starej Kordegardzie oraz na dziedzińcu Podchorążówki. Koncerty dla najmłodszych "Melomaluszki" odbędą się w Stajniach Kubickiego.
Koncerty Chopinowskie odbędą się w niedzielę o godz. 12 i 16 pod Pomnikiem Chopina. Wejście tylko do Al. Ujazdowskich. Pozostałe wydarzenia są odwołane.
Na stronie www.lazienki-krolewskie.pl oraz w mediach społecznościowych są podane szczegółowe informacje.
"Po nawałnicy, która uszkodziła drzewostan na niespotykaną dotąd skalę (ok. 100 wykrotów i złomów), pracownicy muzeum - przy wsparciu zewnętrznych ekspertów - robili wszystko, by jak najszybciej udostępnić zwiedzającym zabytkowe ogrody. Po kilku dniach udało się uprzątnąć część rozległego terenu. Są jednak miejsca, w których prace porządkowe i przegląd drzewostanu muszą być kontynuowane. Wymaga to wyłączenia niektórych obszarów zabytkowych ogrodów z użytkowania. Na wygrodzony teren obowiązuje zakaz wstępu, ponieważ grozi to niebezpieczeństwem" - poinformowało muzeum. (PAP)
mas/ jann/