reklama
kategoria: Sport
24 czerwiec 2024

Prof. Alojzy Nowak nadal prezesem Zarządu Głównego AZS!

fot. Rafał Oleksiewicz
Profesor Alojzy Nowak został wybrany na kolejną czteroletnią kadencję prezesem Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego. 30. Zjazd AZS, podczas którego wybrany został nowy zarząd związku, odbył się w sobotę w Warszawie.
Prof. Nowak, który jest także rektorem Uniwersytetu Warszawskiego, jest prezesem AZS od 2017 roku. Za jego kandydaturą głosowało 135 spośród 141 delegatów na zjazd.

Wynik jest bardzo dobry i bardzo się z tego cieszę, bo to dodaje energii, dodaje siły, ale także podsumowuje te poprzednie cztery lata. To nie był łatwy okres dla funkcjonowania żadnej organizacji w Polsce, w tym także dla AZS, ale można powiedzieć, że udało się wiele rzeczy zrobić, zarówno w odniesieniu do sportu, do osób z niepełnosprawnościami, zdobytych medali, ale także zwiększenia liczby członków, nie mówiąc już o bardzo dobrej współpracy z uczelniami. Myślę, że to wszystko złożyło się na to, że ten wynik jest niezły, a ja cieszę się bardzo, że moi koledzy i koleżanki z całej Polski mają zaufanie nie tylko do mnie, ale do całego prezydium i do całego zarządu – powiedział prof. Nowak.


Niewielkie przetasowania zaszły w gronie wiceprezesów – za sprawy organizacyjne odpowiadać będzie Jakub Kosowski, za sprawy sportu wyczynowego Maciej Hartfil, za sprawy sportu powszechnego Tomasz Wróbel, za sprawy międzynarodowe Adam Roczek, za sprawy ekonomiczne Jacek Kasprzyk, za sprawy sportu osób z niepełnosprawnościami Marta Dalecka, a wiceprezesem ds. rozwoju nadal będzie Mariusz Walczak.

To będzie ewolucyjny rozwój, związany z jednej strony ze zwiększeniem liczby osób w AZS, których mamy w tej chwili nieco ponad 40 tysięcy, a chcielibyśmy, żeby po tych czterech latach było około 50 tysięcy. Chcielibyśmy także jeszcze bardziej odcisnąć swoje piętno w różnego rodzaju mistrzostwach – Polski, Europy, świata na uniwersjadach, ale także na igrzyskach olimpijskich. To wiąże się ze wsparciem rozwoju sportu akademickiego, z poszerzeniem i pogłębieniem kontaktów z instytucjami, które nas wspierają, czyli Ministerstwie Sportu i Ministerstwie Nauki, ale także o sponsorach, którzy już są i bardzo wierzę w to, że będą dalej nas wspierać. Chciałbym także, by osoby pracujące w AZS mogły się rozwijać i bardzo nam zależy na dwutorowym rozwoju młodzieży – dodał Nowak.


W skład zarządu weszli także Krzysztof Wilde, Andrzej Hrehorowicz, Paweł Potoczek, Adam Zając, Marta Gębala, Piotr Marszal i Aleksandra Leszczyńska, którzy zostali rekomendowani przez poszczególne rady. Skład zarządu głównego uzupełnili Rafał Jachimiak, Tomasz Aftański, Artur Słomka, Katarzyna Domańska, Rafał Walczyk, Olaf Weker, Piotr Walczak, Aleksander Fangor, Jarosław Jakubski, Paweł Markiewicz, Jacek Kiełb, Janusz Zieliński, Daniel Bukalski, Marek Konopczyński, Michał Spieszny, Grzegorz Kapitan i Krzysztof Pszczółka. W zarządzie będzie też działał przedstawiciel Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego Marian Dymalski oraz sekretarz generalny AZS, który zostanie wybrany na pierwszym posiedzeniu zarządu.

30. Zjazd Akademickiego Związku Sportowego uhonorował także 71. sportowców medalami im. Bronisława Czecha, a siedemnastu osobom nadał tytuł honorowego członka AZS. Są to Piotr Stroka (AZS AWF Warszawa), Bogusław Gryczuk (AZS AWF Warszawa), Marek Zachara (AZS AWF Gorzów), Wojciech Gajewski (AZS Zakopane), Ryszard Skowronek (AZS AWF Katowice), Juliusz Migasiewicz (AZS AWF Wrocław), Antoni Małecki (OŚ AZS Poznań), Jan Sawicki (OŚ AZS Gdańsk), Tomasz Łodygowski (OŚ AZS Poznań / KU AZS Politechnika Poznańska), Adam Maryniak (OŚ AZS Rzeszów / KU AZS Uniwersytet Rzeszowski), Zbigniew Sikora (AZS AWF Warszawa), Maria Kosowska (OŚ AZS Toruń / KU AZS Politechnika Bydgoska), Alojzy Gołąb (OŚ AZS Szczecin / KU AZS AM Szczecin), Janusz Długopolski (OŚ AZS Kraków / AZS AWF Kraków) oraz byli prezesi AZS – Marian Noga, Tadeusz Słomka i Marek Konopczyński.

W AZS młodość łączy się z seniorami. Mniej więcej połowa osób, która była na sali jest poniżej trzydziestki, a to oznacza, że oni także czują potrzebę uszanowania kolegów i koleżanek, którzy w przeszłości zrobili bardzo wiele dla AZS. Bardzo zależy mi na tym, żeby podkreślać godność człowieka i poprzez to uhonorowanie tę godność podkreślamy – dodał prof. Alojzy Nowak.


Uhonorowani członkowie AZS nie kryli wzruszenia.

Za chwilę minie 52 lata, jak jestem związany z AZS. Dla mnie to była przemiła uroczystość, wręcz dreszczyk emocji przy wręczaniu tego tytułu, bo nie spodziewałem się, że moja działalność w AZS zostanie dostrzeżona i że dostąpię zaszczytu bycia członkiem honorowym – mówił Adam Maryniak z Rzeszowa.

Dla mnie to wielka radość i satysfakcja, ale też pochwaliłem się, że pracując tyle lat jako trener i jako dyrektor klubu AZS AWF Gorzów Wlkp. mogę powiedzieć, że jesteśmy jedynym klubem w historii Rzeczypospolitej, że od igrzysk w Sydney w 2000 roku do Tokio mieliśmy na każdych igrzyskach medal. Nie ma tego drugiego klubu. Dla mnie AZS to duża rodzina. W czasie rozmów w kuluarach odbiera się chyba najlepszą lekcję życiową i szkoleniową – dodał Marek Zachara.


Akademicki Związek Sportowy to największe stowarzyszenie sportowe w Polsce działające nieprzerwanie od ponad wieku. AZS powstał w Krakowie w 1909 roku, a obecnie liczy około 42 tys. członków. Akademicki Związek Sportowy jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sportu Studenckiego (FISU) i Europejskiej Federacji Sportu Studenckiego (EUSA).
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Hel
7.7°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Helu