reklama
kategoria: Kraj
1 sierpień 2013

Upada coraz więcej firm

zdjęcie: Upada coraz więcej firm / fot. wikimedia commons, domena publiczna
fot. wikimedia commons, domena publiczna
Spółka Euler Hermes Collections zbadała sytuację polskich firm w kontekście bankructw. W lipcu Sądy poinformowały o upadłości 98 firm (wobec 75 w lipcu ubiegłego roku). Sytuacja jest niepokojąca, ponieważ to największa ilość bankructw w ciągu ostatniej dekady.
REKLAMA

Od początku roku opublikowano informację o upadłości 581 przedsiębiorstw. To o 7% więcej, niż rok temu. Pomimo, iż w większości upadają firmy o raczej regionalnej skali działalności, to rośnie także liczba upadłości z reguły większych od nich spółek akcyjnych – takich opublikowanych orzeczeń było jak dotychczas o 20% więcej niż w ubiegłym roku.

Jakie firmy bankrutują najczęściej?

Największe problemy wyrażone liczbą upadłości ma budownictwo. Aż 1/3 firm upadłych w lipcu to właśnie przedsięborstwa budowlane. Nie lepszą sytuację zaobserwowano w dystrybucji. Od wielu kwartałów w ciągu miesiąca nie upadło tak wielu dystrybutorów hurtowych co teraz. Bankrutują również duże firmy usługowe, między innymi PKS-y. Największa liczba upadłości zlokalizowana jest na Dolnym Śląsku, na Mazowszu, w Małopolsce i na Śląsku.

"Liczba prawie 100 upadłości w skali miesiąca jest największa od dekady, gdy 10 lat temu, przed akcesją do UE i jeszcze na fali spowolnienia „millenijnego” była ona na wysokim poziomie" – mówi Tomasz Starus, Dyrektor Biura Oceny Ryzyka i Główny Analityk w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes. Bliscy tej liczby byliśmy w maju i październiku ubiegłego roku. Świadczy to o tym, że nie ma łatwego przejścia ze „strefy cienia” w słoneczny obszar prosperity. Dynamika eksportu jak i popytu wewnętrznego są jak na razie zbyt małe, aby wyrównać straty jakie ponosi budownictwo (spadek produkcji sprzedanej o -21,5% w stosunku do ub. roku – za GUS). Odbudowanie popytu, napływ nowych środków do gospodarki i budżetu, możliwość przeznaczenia ich na nowe inwestycje wymaga czasu – tak, iż poprawy w budownictwie nie należy spodziewać się szybko.

Będzie jeszcze gorzej?

To nie koniec – kryzys w budownictwie pociąga za sobą także firmy produkcyjne oraz hurtownie…

"Spośród 20 upadłości hurtowni, z jakimi mieliśmy do czynienia w lipcu (także od lat nie było takiej ich liczby w skali miesiąca…), aż 9 zaopatrywało budownictwo, a kolejne 3 dostarczało art. wyposażenia mieszkań. Już nie eksport jest główną przyczyną problemów firm produkcyjnych, ale właśnie budownictwo – związane z nim było 7 spośród 16 firm produkcyjnych, o których upadłości opublikowano informacje w lipcu" – mówi Michał Modrzejewski, Dyrektor Analiz Branżowych w Euler Hermes Collections. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

 

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Hel
2.8°C
wschód słońca: 08:01
zachód słońca: 15:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Helu