reklama
kategoria: Kraj
21 listopad 2023

Przyczyny po stronie UE i Ukrainy powodem protestów transportowców

zdjęcie: Przyczyny po stronie UE i Ukrainy powodem protestów transportowców / fot. PAP
fot. PAP
Podpisanie przez UE umowy z Ukrainą zawieszającej obowiązek posiadania zezwoleń przez transportowców z tego kraju oraz wprowadzenie przez stronę ukraińską zmian na granicy z Polską - to według ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka powody protestu polskich przewoźników.
REKLAMA

Szef resortu infrastruktury we wtorek w Sejmie odniósł się do sytuacji na polsko-ukraińskiej granicy zw. z protestami polskich przewoźników. Według Adamczyka przyczyny protestów są spowodowane decyzjami Komisji Europejskiej i strony ukraińskiej.

"Decyzja Komisji Europejskiej, aby to Unia Europejska podpisała umowę z Ukrainą zapadła niezależnie od naszych opinii, bo takich nie zasięgano. UE podpisała umowę z Ukrainą, (...) skutkiem której obowiązek posiadania zezwoleń przez transportowców z Ukrainy, którzy wjeżdżają do Polski został zawieszony. Do momentu podpisania tej umowy obowiązywały zezwolenia, które symetrycznie pozwalały realizować kontrakty przewozowe przez polskich przedsiębiorców na Ukrainie i ukraińskich w Polsce" - wskazał minister.

Dodał, że "drugim z elementów jest decyzja władz Ukrainy, które to jednostronnie wprowadzili zmiany na drogach dojazdowych do granicy i na samej granicy po stronie ukraińskiej co powoduje, że polscy przedsiębiorcy stoją w kolejkach kilka, kilkanaście dni i to jest powodem protestu, a nie decyzje polskiego rządu".

Polscy przewoźnicy, którzy od 6 listopada protestują na granicy z Ukrainą domagają się m.in. wprowadzenia zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego, zawieszenie licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.

Przewoźnicy blokują drogi dojazdowe na dwa przejścia graniczne w Dorohusku i Hrebennem w województwie lubelskim, a także w Medyce i Korczowej w woj. podkarpackim. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mick/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Hel
7.7°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Helu