reklama
13 maj 2024

Polski astronauta zrealizuje na ISS badanie psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski

zdjęcie: Polski astronauta zrealizuje na ISS badanie psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski / fot. PAP
fot. PAP
Uniwersytet Śląski w Katowicach podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) kontrakt na zrealizowanie monitoringu zdrowia psychicznego i behawioralnego astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Badaną osobą będzie polski astronauta.
REKLAMA

Celem badań jest monitoring zdrowia psychicznego i behawioralnego astronautów, analiza wydajności pracy oraz interakcji z naturą i środowiskiem technologicznym podczas misji kosmicznej. Naukowcy chcą zidentyfikować kluczowe cechy, które powinny być brane pod uwagę podczas selekcji i szkoleń astronautów oraz zdiagnozować najbardziej krytyczne fazy misji kosmicznej. Na tej podstawie chcą zaproponować adekwatne programy wsparcia i interwencji psychologicznych.

"W ostatnich dniach kwietnia Uniwersytet Śląski w Katowicach podpisał kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na prowadzenie badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) podczas misji z udziałem polskiego astronauty. Badania będą realizowane przez zespół AstroMentalHealth kierowany przez dr Agnieszkę Skorupę z Instytutu Psychologii UŚ" – napisano w komunikacie prasowym przesłanym do mediów.

Obecnie jedynym astronautą przygotowującym się do polskiej misji kosmicznej jest Sławosz Uznański, astronauta projektowy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Po stronie Uniwersytetu Śląskiego zespół będą reprezentowali dr Dagna Kocur oraz dr Mateusz Paliga z Instytutu Psychologii UŚ. W skład zespołu wchodzą również naukowcy i naukowczynie z innych ośrodków, prof. Dariusz Galasiński z Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Justyna Ziółkowska z Uniwersytetu SWPS oraz Konrad Opaliński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zespół zasilają również przedstawiciele spółki z o. o. Space is Moore, Leszek Orzechowski i Agata Mintus, która zarządza analogowym habitatem kosmicznym Lunares. To właśnie w nim będą testowane procedury pomiarowe oraz zorganizowana będzie "misja lustrzana".

Projekt realizowany jest w ramach Kampanii Badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej: Call for Polish activities to fly on ISS; Innovation Area: Human and Robotic Exploration.

Budżet projektu wynosi 274 425 euro. (PAP)

Autorka: Urszula Kaczorowska

uka/ zan/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Hel
6.6°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Helu