reklama
17 marzec 2024

Dzień Świętego Patryka

zdjęcie: Dzień Świętego Patryka / pixabay/4929646
Dzień Świętego Patryka to uroczystość o charakterze narodowym i religijnym, celebrowana głównie w Irlandii. Jego popularność na całym świecie zawdzięczamy barwnym i zielonym tradycjom, które przyciągają uwagę ludzi z różnych kultur.
REKLAMA
Rozpocznijmy od początku. Succat, znany jako Święty Patryk, żył na przełomie IV i V wieku. Pochodził z Wielkiej Brytanii. W wieku 16 lat został porwany przez irlandzkich najeźdźców i spędził następne 6 lat w niewoli w Irlandii, pracując jako pasterz. Pomimo trudności, modlił się gorliwie i marzył o powrocie do swojego kraju.

Po uwolnieniu się i przybyciu do Galii, przyjął święcenia kapłańskie. Planował powrócić do Wielkiej Brytanii, ale otrzymał we śnie przesłanie, że powinien udać się do Irlandii i nawracać jej mieszkańców. Pomimo wątpliwości, zdecydował się podążać za wolą Bożą.

Podobnie jak św. Augustyn z Hippony, Patryk był szczery w swoich pismach, ujawniając najgłębsze zakamarki swojej duszy. Był pokornym człowiekiem, nieustannie dziękującym Bogu za to, że wybrał go na narzędzie, które przyczyniło się do nawrócenia licznych ludzi oddających cześć „bożkom i rzeczom nieczystym”, czyniąc ich członkami „ludu Bożego”.

Przed końcem VII wieku Święty Patryk stał się przedmiotem wielu legend. Według jednej z tych opowieści, miał on uwolnić Irlandię od węży. Inna legenda, która ma związek z obecnymi obchodami, opowiada o tym, jak kapłan wyjaśniał niewierzącym pojęcie Trójcy Świętej za pomocą trójlistnej koniczyny. Do dziś roślina ta jest symbolem obchodów Dnia Świętego Patryka.

Jak obchodzi się Dzień św. Patryka?

Dzień Świętego Patryka jest dniem uznawanym za wolne od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, na Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Jedną z najważniejszych tradycji tego dnia jest noszenie ubrań w kolorze zielonym, który jest narodowym kolorem Irlandii, symbolizującym zielony krajobraz wyspy i koniczynę, tradycyjnie przypisywaną św. Patrykowi. W wielu miastach Irlandii odbywają się festyny i uliczne pochody, gdzie dominuje zieleń.

Głównym symbolem tego święta jest shamrock, który również jest tradycyjnym symbolem Irlandii. Według legendy, św. Patryk użył tej rośliny, aby wyjaśnić pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Tradycją związaną z obchodami jest również picie whiskey – obowiązkową szklankę whiskey nazywa się „dzbanem Patryka”. Legenda mówi, że św. Patryk zastraszył pewną karczmarkę, która nie nalewała pełnej miarki trunku, grożąc pojawieniem się potworów w jej karczmie. Od tego czasu kobieta zawsze napełniała szklankę do pełna.

17 marca jest dniem śmierci św. Patryka, dlatego właśnie tego dnia corocznie wspomina się jego życie i dokonania.

Obchody na świecie

Święto Świętego Patryka jest obchodzone również poza granicami Irlandii, w tym także w Polsce, co związane jest z popularnością kultury celtyckiej. Przykładem może być Gdańsk, gdzie Kotwicę oraz wiadukty (przy Galerii Bałtyckiej oraz przy Polsat Plus Arenie Gdańsk) oświetla się na zielono. W Stanach Zjednoczonych obchody Dnia Świętego Patryka mają swoje korzenie sięgające 1737 r., kiedy to „Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie” zorganizowało pierwszą paradę.

W innych krajach święto to często kojarzone jest głównie z podawaniem zielonego piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki. Zwyczaj ten nie jest jednak tradycją pierwotną z Irlandii; został on wprowadzony przez potomków Irlandczyków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych w XIX i XX w. W samym kraju, zielone piwo stało się popularne stosunkowo niedawno, głównie z powodu oczekiwań turystów, którzy spodziewają się tej atrakcji, raczej niż ze względu na tradycję Irlandczyków.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Hel
6.3°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Helu