reklama
kategoria: Biznes
28 grudzień 2022

W 2022 r. pracowaliśmy nad kolejnymi działaniami ułatwiającymi prowadzenie biznesu

zdjęcie: W 2022 r. pracowaliśmy nad kolejnymi działaniami ułatwiającymi prowadzenie biznesu / fot. PAP
fot. PAP
W 2022 r. kontynuowaliśmy dialog z przedsiębiorcami i pracowaliśmy nad kolejnymi działaniami ułatwiającymi prowadzenie biznesu w Polsce. Ma być jeszcze prościej i bardziej cyfrowo - wskazał PAP szef MRiT Waldemar Buda, podsumowując tegoroczne prace resortu.
REKLAMA

Wśród najważniejszych inicjatyw Ministerstwa Rozwoju i Technologii w mijającym roku Buda wymienił m.in. te związane z mieszkalnictwem i budownictwem.

"Sytuacja na rynku mieszkań jest trudna, stąd szereg projektów mających zwiększyć liczbę i dostęp do dobrej jakości mieszkań" - zaznaczył minister. Wymienił przy tym m.in. kooperatywy mieszkaniowe, rozwiązanie kwestii byłych mieszkań pracowniczych, umożliwienie konwersji budynków, wzmocnienie budownictwa socjalnego i komunalnego czy zmiany w użytkowaniu wieczystym.

"Nasze rozwiązania wspierają Polaków, w tym przedsiębiorców, i tworzą dla nich dobre warunki do rozwoju, chociażby przez zmniejszenie obciążenia administracyjnego. Równocześnie zwiększamy dostępność mieszkań, w tym dla osób, których nie stać na kredyt hipoteczny lub które chcą nabyć swoje pierwsze mieszkanie" - stwierdził Waldemar Buda.

12 grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o kooperatywach mieszkaniowych, która ma ułatwić realizację inwestycji mieszkaniowej w formule kooperatywy. Ustawa zmienia też zasady programu Mieszkanie bez wkładu własnego, co ma zwiększyć jego dostępność. Po zmianie przepisów z programu będą mogli skorzystać kredytobiorcy bez wkładu własnego albo z wkładem własnym nie wyższym niż 200 tys. zł i nieprzekraczającym 20 proc. kwoty wydatków, na który kredyt jest udzielany, a w przypadku kredytu o stałej lub okresowo stałej stopie procentowej - nieprzekraczającym 30 proc. Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2023 r.

Minister Buda zwrócił uwagę, że na działania resortu wpływ mają też następstwa rosyjskiej napaści na Ukrainę.

"Byliśmy zaangażowani w przygotowanie rozwiązań mających chronić Polaków przed wysokimi cenami. To m.in. wakacje kredytowe, maksymalne ceny prądu, ale też wsparcie dla przemysłów energochłonnych, wprowadzenie tymczasowego zarządu tymczasowego do dwóch firm czy budowa linii bezpośrednich" - wymienił. "Wprowadzaliśmy ułatwienia dla obywateli Ukrainy w zakresie podejmowania i wykonywania w Polsce działalności gospodarczej. Prowadzimy dialog gospodarczy z ukraińskim rządem" - przypomniał.

Szef MRiT dodał, że w czerwcu, wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, resort ogłosił program naboru polskich firm zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy. Zwrócił uwagę na ubezpieczenia eksportowe KUKE i Diia.Business Warsaw.

Od 13 czerwca 2022 r. polskie firmy ponownie mogą ubezpieczać w KUKE w ramach Polisy bez Granic sprzedaż na rynek ukraiński dóbr i usług, które nie są objęte moratorium płatniczym. Z kolei Diia.Business Warsaw to pierwsze międzynarodowe centrum wsparcia dla przedsiębiorców z Ukrainy, w ramach którego obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji i pomocy w zakresie założenia i prowadzenia własnego biznesu, a także zamieszkania i zatrudnienia w Polsce. Centrum przeznaczone jest zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób, które chcą otworzyć własny biznes. Oferowana pomoc jest bezpłatna.

"W 2022 r. kontynuowaliśmy dialog z przedsiębiorcami i pracowaliśmy nad kolejnymi działaniami ułatwiającymi prowadzenie biznesu w Polsce. Ma być jeszcze prościej i bardziej cyfrowo" - podkreślił Buda. Przypomniał o nowelizacji ustawy antyzatorowej i ustawy o CEIDG.

"Przygotowaliśmy Fundację Rodzinną, Politykę Zakupową Państwa na lata 2022-2025 i Tarczę Prawną, a także nowe przepisy w zakresie zamówień publicznych, Strategię Produktywności 2030 i Program Polski Inkubator Rzemiosła oraz ustawę o rzemiośle" - wymienił. Wskazał też na Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego, który ma pomóc w rozwoju regionu poprzez nowe inicjatywy społeczne i gospodarcze.

"Byliśmy zaangażowani w prace nad rozwiązaniami mającymi pomóc firmom znad Odry" - dodał Buda, odnosząc się do następstw katastrofy ekologicznej, jaka miała miejsce w rzece w III kw. 2022 r.

Warunki wsparcia dla firm znad Odry zawarto w ustawie z 2 września 2022 r. o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze. Zgodnie z tą ustawą dla uprawnionych przedsiębiorcy z terenów nadodrzańskich z branż takich jak: hotelarska, turystyczna, produkcji artykułów spożywczych, rybołówstwa, rekreacyjna, transportu wodnego przeznaczono jednorazowe świadczenie za sierpień 2022 r. w wysokości 3010 zł. Przepisy w tej sprawie weszły w życie z końcem września - z mocą od 1 sierpnia 2022 r.

Buda zwrócił również uwagę, że od czerwca polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z nowej wersji portalu promocji eksportu trade.gov.pl. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Hel
6.3°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 15:44
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Helu