Ok. 3 tys. polskich firm zainteresowanych odbudową Ukrainy
"Jest prawie 3 tys. zainteresowanych przedsiębiorców z terenu Polski w projekcie odbudowy Ukrainy. Już w maju będziemy realizować pierwszą misję gospodarczą w Ukrainie. Mamy także 18-20 czerwca w Kijowie zaplanowane forum gospodarcze polsko-ukraińskie" - powiedział Hetman podczas konferencji prasowej.
Nawiązując do inauguracji Regionalnego Biura Handlowego PAIH minister wyraził satysfakcję, że pierwsze takie biuro w Polsce Wschodniej otwarto w Lublinie. "Chciałbym, aby Lublin – ma do tego potencjał, zdolności, kompetencje - był hubem, przez który będzie przechodziła cała wiedza oraz doświadczenie związane z rynkiem ukraińskim, bo tutaj ta wiedza jest" – zaznaczył.
Według Hetmana, otwarcie biura PAIH w Lublinie jest "dostrzeżeniem potencjału gospodarczego" województwa lubelskiego i jego stolicy. Zwrócił uwagę na rolę prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, któremu udało się jak stwierdził - "tchnąć w życie gospodarcze nowego ducha". Jako przykłady wymienił zagospodarowanie strefy ekonomicznej w Lublinie.
Jak podał, PAIH ma 60 biur zagranicznych, które mogą pomóc przedsiębiorcom wejść lub zwiększyć swój udział w rynkach zagranicznych. "Jest niezwykle istotne dla lubelskich przedsiębiorców, że będą mieli miejsce bardzo blisko siebie, które będzie służyło im wszelkim wsparciem oraz pomocą w poszukiwaniu rynków poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej" – powiedział Hetman.
Minister zauważył, że PAIH jest odpowiedzialna za przyciąganie nowych inwestycji do Polski. "W ubiegłym roku Agencja przyciągnęła inwestycje za 7 mld zł, w tym roku plan jest jeszcze bardziej ambitny i mam nadzieję, że dzięki temu, że to biuro tutaj będzie w Lublinie, te inwestycje, które będą planowane w Polsce, będą mogły być realizowane także na terenie województwa lubelskiego" – stwierdził.
Zdaniem Hetmana, część firm jest zainteresowana przeniesieniem produkcji z Azji do Europy. "Wnioski, jakie zostały przez przedsiębiorców, przez rynek różnych branż wyciągnięte po pandemii, po pełnoskalowej wojnie, agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, powodują, że duża część producentów chce wrócić do Europy. Mam nadzieję, że także na teren Rzeczpospolitej Polskiej" – powiedział. Jako przykład podał swoje spotkanie z inwestorami włosko-francuskimi, którzy – jak stwierdził - chcą przenieść produkcję z Chin na Lubelszczyznę.
Prezes PAIH Andrzej Dycha poinformował, że celem sieci takich biur jak lubelskiego jest przybliżenie oferty Agencji dla małego i średniego biznesu. "Otwarte dziś regionalne biuro handlowe w Lublinie będzie pierwszym punktem kontaktu dla wszystkich przedsiębiorców z Lublina i okolic. W przyszłości przyczyni się do wzrostu ilości inwestycji zarówno tych polskich, jak i ze strony inwestorów zagranicznych" – przekazał.
Odpowiadając na pytanie mediów prezes podał, że w biurze początkowo będzie zatrudniona jedna osoba, a docelowo – dwie. Zastrzegł, że biuro będzie punktem kontaktowym otwierającym dostęp do zasobów Agencji w Polsce i za granicą, a jego stan kadrowy będzie dostosowywany do zapotrzebowania.
Wyjaśnił, że otwarcie biura w Lublinie wpisuje się w "szerszą strategię Agencji, mającą na celu wzmocnienie współpracy pomiędzy Polską a Ukrainą". "W tym kontekście planujemy otwarcie biura we Lwowie" – zapowiedział Dycha.
"Tworzenie tego wsparcia dla przedsiębiorców zainteresowanych współpracą z partnerami z Ukrainy w ramach odbudowy gospodarki Ukrainy to jest rzecz już chyba dla wszystkich oczywista. My jesteśmy tutaj infrastrukturalnie najlepiej powiązani z Ukrainą, jesteśmy przygotowani tymi kontaktami, które mamy" – powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Jako przykłady wskazał wspólne projekty realizowane z miastami partnerskimi na Ukrainie.
Żuk zauważył, że polski rynek przestał być wystarczającym dla lubelskich przedsiębiorstw, dlatego potrzebują partnera do ekspansji. Mówił także o możliwości wykorzystania potencjału Lublina do budowy centrum prawa europejskiego. Jego zdaniem, mogłoby ono pomóc administracji państwowej i wymiarowi sprawiedliwości Ukrainy w implementacji prawa europejskiego.
Polska Agencja Inwestycji i Handlu jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). To pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez sieć biur na świecie. Wzmacnia rozpoznawalność polskich marek na międzynarodowych rynkach, promuje rodzime produkty i usługi.(PAP)
Autor: Piotr Nowak
pin/ pad/